CEPTEN İETT OTOBUSU NERDE?

İETT, cep’ten ‘Otobüs nerede?’ hizmeti başlattı

İstanbul’da toplu ulaşımın yüzde 25’ini karşılayan İETT cep telefonuna girdi. İETT Bilgi İşlem Dairesi’nin ‘Mobil İETT’ projesi sayesinde vatandaşlar, hat ve güzergâh bilgilerine bundan böyle cep telefonuyla anında ulaşabilecek.

İETT’nin daha önce wap yoluyla yürütülen hizmetleri, yolculardan gelen görüş ve öneriler dikkate alınarak yeniden şekillendirildi. Yeni uygulamayla daha hızlı ve güvenli hale getirilen web adreslerine görme özürlüler için sesli ikaz sistemi eklendi. Yolcular, GPRS veya internet destekli cep telefonuyla bulunduğu herhangi bir noktadan hat ve güzergâh sorgulaması yapabiliyor. Ayrıca hatların ara duraklardan tahmini geçiş saatlerini öğrenebiliyor. Vatandaş, açtığı her bir sayfa için 1 kuruş ödüyor. İETT hizmetin 20 sayfası 1 kuruş olması için çalışmalara devam ediyor.

İETT’nin internet ortamında wap.iett.gov.tr adresinden verdiği hizmetin artık cep telefonuna taşındığını söyleyen Bilgi İşlem Daire Başkanı Ahmet Bağış “Yolcular, her türlü duyurular ile birlikte hat ve güzergâh bilgilerine GPRS destekli cep telefonuyla ulaşabilecek. Cep telefonundan mobil.iett.gov.tr adresinden İstanbullular her türlü bilgiye ulaşacak. Vatandaşlar hatların saati ve detaylarını öğrenebildiği gibi bulunduğu duraktan geçen hatları, otobüsünün tahminen kaçta, hangi durakta olacağını öğrenebiliyor. Ayrıca İETT ile ilgili duyurular, hava durumu ve döviz kuru bilgilerine de ulaşabilen vatandaşlar cepten görüş ve önerilerini de iletebilecek.” diye konuştu. Yasin Kılıç, İstanbul

ZAMAN

Advertisements

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: