HAVALİMANLARINDA DIŞ HATLAR VE İÇ HATLARDA SIVI TAŞIMA YASAĞI

Dış hatlardaki sıvı taşıma yasağı iç hatlara da sıçradı

İç hat uçuşlarında yolcuların el bagajlarında taşıyacakları sıvılara, 1 Mart’tan itibaren sınırlama geliyor. 2006 yılında dış hatlarda başlayan uygulamayla su, şurup ve meşrubat gibi her türlü sıvı madde ve krem, losyon, parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi ancak belirlenen oranlarda bulundurulabilecek.

Yolcular, 20×20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol (sprey) taşıyabilecek. Bebekli ve hasta yolculara kısıtlamada birtakım istisnalar uygulanacak. Ancak son güvenlik kontrol noktasında bu yolculardan mamayı/ilacı tatmaları ya da hastalığı/ilaç kullanım zorunluluğunu belgelendirmeleri istenebilecek. Bu ağır kısıtlamalar sebebiyle acil olmayan sıvı ürünlerin uçak altı bagajlarına koyulması öneriliyor.

Havalimanlarında uygulamayla ilgili eğitim seminerlerine önümüzdeki pazartesi günü başlayacaklarını belirten Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, 1 Mart’tan itibaren hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uyması gereken kuralları şöyle sıraladı:

Her yolcu 1 adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak.

Miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek.

Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek.

Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.

Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek.

Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ (kozmetik yağlar dahil), parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki madde, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler kısıtlamaya dahil.

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler, görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak. Poşetin, uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek.

Son varış noktasına başka bir havaalanında aktarma yaparak seyahat ediliyorsa son inilecek havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasının açılmaması gerekiyor. Aksi halde aktarma yapılan havaalanında poşettekine el konulabilecek.

Mustafa Gün
ZAMAN

Advertisements

Tags: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: